Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid (basur, mayasıl, babasıl) hastalığında, hem hastalıktan korunmak ve hem de hastalığın alevlenme dönemlerinde rahat etmeleri açısından uygun bir diyetle beslenmeleri çok önemlidir. Hemoroid hastalarının yoğun şekilde dışkı yumuşatıcı (laksatif) ilaçlar ve / veya lavman kullandıkları gözlemlenmektedir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Hemoroid ve Beslenme

Büyüt  Büyüt

Hemoroid (basur, mayasıl, babasıl) hastalığında, hem hastalıktan korunmak ve hem de hastaların rahatlığı açısından, uygun bir diyetle beslenme çok önemlidir. Hemoroid hastalarının yoğun şekilde dışkı yumuşatıcı (laksatif) ilaçlar ve / veya lavman kullandıkları bilinmektedir. Dışkılama eyleminin rahat olabilmesi için, dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanmak yerine; günde 2 Lt civarında su tüketmek, bol lifli ve doğal bir beslenme şekli tercih edilmelidir. 20-50 yaş grubundaki kişilerin diyetlerindeki günlük lif miktarı, erkeklerde ortalama 40 gram ve kadınlarda 25 gram olmalıdır. Bazı besin düzensizliklerine neden olmamak için, diyetteki lif miktarının günde 50 gramı aşması önerilmez. Tahıl, bakliyat, soya fasulyesi, arpa, pirinç ve buğday, sebze ve meyvelerin dengeli şekilde alınması bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlık ile mücadelede çok yararlıdır. Hemoroid için meyvelerden A, B, C, E vitaminlerinin, çinkonun ve bioflavonoidlerin düzenli olarak alınması yararlı olur. Bu maddeler aşağıdaki meyvelerde bulunurlar.

A vitamini içeren gıdalar: kayısı, havuç, bezelye, brokoli, patates, ıspanak, bal kabağı ve yumurta

B vitamini içeren gıdalar: tahıllı gıdalar, pirinç, mercimek, fasülye, patates, şeker pekmezi, muz, hindi eti ve ton balığı

C vitamini içeren gıdalar: kuşburnu, brokoli, kivi, Brüksel lahanası, çilek, ahududu, mandalina, ıspanak. Limon, greyfurt ve portakal hem lif ve hem de C vitamini içerirler, ancak özellikle makatta yanma sorunu olan hastaların yakınmalarının artmasına neden olabilirler.

E vitamini içeren gıdalar: tahıllı gıdalar, ayçiçek yağı, fındık, ceviz, badem, ıspanak, şalgam, pancar, zeytin, karahindiba, balkabağı, balık, brokoli, kuşkonmaz ve mango

Hemoroid hastaları için yararlı gıdalar

Tahıllı gıdalar Meyveler
Kepek Elma (kabuklu)
Mısır Kayısı
Mısır gevreği (corn flakes, müsli) Yabanmersini (çay üzümü)
Pirinç Kavun
  Karpuz
Kuru yemiş Kiraz
  Vişne
Kuru üzüm Üzüm
Kuru kayısı Şeftali
Kuru incir Armut
Kuru erik Ananas
Fındık Erik
Ceviz Çilek
  Ahududu (frambuaz, ağaç çileği)
Haşlanmış sebzeler Çiğ sebzeler
Lahana (beyaz, kara ve kırmızı) Fasülye filizi
Karnabahar Kereviz
Havuç Salatalık
Yabani havuç (karakavza) Kıvırcık salata
Patates (kabuklu) Mantar
Ispanak Soğan
Kuşkonmaz Yeşil biber
Kabak Ispanak
Şalgam Domates
Mısır (konserve)  
Brokoli  
Brüksel lahanası  
   
   
Baklagiller Ekmek
Bakla Tahıllı
Fasülye Yulaflı
Nohut Çavdarlı
Soya Kepekli
Mercimek Buğdaylı
Bezelye Beyaz
Keçi boynuzu  
Yalancı akasya  
Gülibrişim  

Hemoroid hastaları için zararlı gıdalar

Baharatlı gıdalar
Acı biber
Kebaplar
Hamburger
Turşu
Pizza
Alkol
Çay ve kahve (aşırı tüketimi)
Turunçgiller
Süt ürünleri
Ketçap
Çikolata


Diyette önemli olan zararlı olarak belirtilen gıdalarda aşırıya kaçmamaktır. Özellikle, acı, ekşi ve baharatlı gıdaların dışkılama sırasında makatta yanma hissini arttırdığı bilinmektedir. Benzer şekilde süt ürünleri de makatta kaşıntıya neden olmaktadır. Kahvaltıda bir kibrit kutusu büyüklüğünde peynir tüketimi, günde bir bardak süt tüketimi veya bir kase yoğurt tüketimi ile bir sorun doğmadığı bilinmektedir. Benzer şekilde günde iki veya üç bardak çay veya kahve tüketiminde (çay bardağı büyüklüğünde) sorun doğmamaktadır, ancak bu miktarlar arttığı oranda makatta kaşıntı ve yanmaya neden olabilmektedir.

Anahtar kelimeler: A vitamini, ahududu, arpa, ayçiçeği yağı, B vitamini, balkabağı, badem, babasıl, bakla, bakliyat, balık, bal kabağı, basur, bezelye, bioflavonoid, brokoli, Brüksel lahanası, buğday, ceviz, C vitamini, çinko, dışkı yumuşatıcı ilaç, domates, E vitamini, fasulye, fındık, greyfurt, havuç, hemoroid, hindi eti, ıspanak, karahindiba, kayısı, keçi boynuzu, kereviz, kıvırcık salata, kivi, kuşburnu, kuşkonmaz, laksatif, lif, mandalina, mantar, mayasıl, mercimek, meyve, nohut, patates, pirinç, portakal, salatalık, sebze, soğan, soya fasulyesi, şalgam, şeker pekmezi, tahıl, ton balığı, yumurta, zeytin, yalancı akasya, yeşil biber

Kaynaklar
1. Garg P, Singh P. Adequate dietary fiber supplement and TONE can help avoid surgery in most patients with advanced hemorrhoids. Minerva Gastroenterol Dietol 2017; 63 (2): 92-96.
2. Garg P. Why should a good proportion of hemorrhoids not be operated on? - Let's TONE up. Dis Colon Rectum 2016; 59 (6): 583-585.
3. Sakai T, Kubota H, Gawad A, et al. Effect of fermented milk containing Lactobacillus casei strain Shirota on constipation-related symptoms and haemorrhoids in women during puerperium. Benef Microbes 2015; 6 (3): 253-262.
4. Lee JH, Kim HE, Kang JH, et al. Factors associated with hemorrhoids in korean adults: korean national health and nutrition examination survey. Korean J Fam Med 2014; 35 (5): 227-236.
5. Anderson JW, Baird P, Davis RH Jr, et al. Health benefits of dietary fiber. Nutr Rev 2009; 67 (4): 188-205.
6. Tan KY, Seow-Choen F. Fiber and colorectal diseases: separating fact from fiction. World J Gastroenterol 2007; 13 (31): 4161-4167.
7. Perez-Miranda M, Gomez-Cedenilla A, León-Colombo T, et al. Effect of fiber supplements on internal bleeding hemorrhoids. Hepatogastroenterology 1996; 43 (12): 1504-1507.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı