Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Makat çatlağı (anal fissür) için Botoks tedavisi

Makat çatlağı veya makat yırtığı olgularında makat bölgesine 50-100 ünite (IU) Botoks enjekte edilir. Botoks veya Botulinum toksini 2-6 ay süre ile iç makat kasında geçici felç oluşturur ve bu dönemde makatta oluşan gevşeme ile dışkı daha rahat geçmekte ve makat çatlağı yada yırtığı vücut tarafından iyileştirilmektedir.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Makat çatlağı (anal fissür) için Botoks tedavisi

Büyüt  Büyüt

Makat çatlağı veya makat yırtığı olgularında makat bölgesine 100 ünite (IU) Botoks enjekte edilir. Botoks veya Botulinum toksini 2-6 ay süre ile iç makat kasında geçici felç oluşturur ve bu dönemde makatta oluşan gevşeme ile dışkı daha rahat geçmekte ve makat çatlağı yada yırtığı vücut tarafından iyileştirilmektedir.

Botoks tedavisinin avantajları

 • Makat çatlağı ameliyatlarında sfinkterotomi adı verilen iç makat kasının kesilmesi işleminin gaz veya dışkı tutamama gibi yan etkilerinden kaçınmak için geçici felç yaratan Botoks uygulaması, 1994 yılından beri yaygın olarak gündeme girmiştir.
 • Poliklinik koşullarında uygulanır ve ameliyathane gerektirmez.
 • İşlem sonrasında günlük aktiviteye aynen devam edilir.

Botoks tedavisinin sonuçları

 • Hastaların % 75'inde, Botoks tedavisi ile tam başarı, % 15'inde kısmi başarı (yakınmaların yarı yarıya azalması) elde edilir ve % 10'unda ise Botoks tedavisi sonuç vermez.
 • Zaman içinde tedavi sonrasında % 50 oranında nüks gelişmektedir.

Botoks tedavisinin uygun olmadığı hastalar

 • Gebeler
 • Lohusalar
 • Makat fistülü varlığı
 • 18 yaştan genç olanlar
 • 70 yaşın üzerindeki hastalar (ameliyat için risk varlığında uygulanabilir)

Botoks tedavisine bağlı sorunlar

 • Gaz ve dışkı kaçırma: % 10-15 dışkı kaçırma görülmektedir.
 • Basur pıhtılaşması: Botoks tedavisi sonrasında % 5 oranında basur pıhtılaşması veya hemoroid trombozuna rastlanır.
 • Grip bulguları: % 3 oranında, halsizlik ve bitkinlik bulgular görülmektedir.
 • Makat kaşıntısı: Hastaların % 10'unda ''anal dermatit'' adı verilen soruna neden olur.

Anahtar kelimeler: makat çatlağı, anal fissür, Botulinum toksini, Botoks enjeksiyonu, iç makat kası, internal anal sfinkter, gaz kaçırma, dışkı kaçırma, bağırsak inkontinensi

Kaynaklar

 1. Pilkington SA, Bhome R, Welch RE, et al. Bilateral versus unilateral botulinum toxin injections for chronic anal fissure: a randomised trial. Tech Coloproctol 2018; 22 (7): 545-551.
 2. Chan DL, Ravindran P, White SI. Anal tone may predict recurrence after botulinum toxin for chronic anal fissure. ANZ J Surg 2018; 88 (4): 385-386.
 3. Bobkiewicz A, Francuzik W, Krokowicz L, et al. Botulinum toxin injection for treatment of chronic anal fissure: Is there any dose-dependent efficiency? a meta-analysis. World J Surg 2016; 40 (12): 3064-3072.
 4. Nelson RL. Efficacy of fissurectomy and Botox for chronic anal fissure. Dis Colon Rectum 2016; 59 (5): e41.
 5. Dat A, Chin M, Skinner S, et al. Botulinum toxin therapy for chronic anal fissures: where are we at currently? ANZ J Surg 2015 Sep 30. doi: 10.1111/ans.13329.
 6. Bibi S, Zutshi M, Gurland B, et al. Is Botox for anal pain an effective treatment option. Postgrad Med 2016; 128 (1): 41-45.
 7. Chen HL, Woo XB, Wang HS, et al. Botulinum toxin injection versus lateral internal sphincterotomy for chronic anal fissure: a meta-analysis of randomized control trials. Tech Coloproctol 2014; 18 (8): 693-698.
 


Anahtar kelimeler: makat çatlağı, anal fissür, Botulinum toksini, Botoks enjeksiyonu, iç makat kası, internal anal sfinkter, gaz kaçırma, dışkı kaçırma, bağırsak inkontinensi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı