Web sitemize yeni eklenen video ve haberlerden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.Pıhtılaşmış Hemoroid

Hemoroid hastalığında, hemoroid memesi içinde kanın pıhtılaşmasına ‘’tromboze hemoroid’’, ‘’hemoroid trombozu’’, ‘’perianal tromboz’’, ‘’perianal hematom’’, ‘’anal hematom’’ veya ‘’anal ven trombozu’’ adı verilir. Aniden gelişen ve şiddetli ağrıya neden olan makat şişliği ile kendini belli eder.
Prof. Dr. Korhan Taviloğlu'na Teşekkürler...

Pıhtılaşmış Hemoroid

Büyüt  Büyüt

Hemoroid hastalığında, basur memesi içinde kanın pıhtılaşmasına ‘’tromboze hemoroid’’, ‘’hemoroid trombozu’’, ‘’perianal tromboz’’, ‘’perianal hematom’’, ‘’anal hematom’’ veya ‘’anal ven trombozu’’ adı verilir. Aniden gelişen ve şiddetli ağrıya neden olan makat şişliği ile kendini belli eder. Bu tür bir durumda buz uygulaması, ılık su içine oturma banyosu, hemoroide uygun beslenme, dışkı gevşetici ilaçlar (Psyllium veya karnıyarık otu, Docusate, Magnezyum sülfat, magnezyum hidroksit, Metil sellüloz, magnezyum sitrat, Laktuloz, Sorbitol, Senna veya sinameki, Hint yağı veya Kastor yağı, Polietilen glikol, Tegaserod, Lubiprostone ve Bisakodil) ve ağrı kesici ilaçlar uygulanır. Ayrıca, pıhtılaşmış olan hemoroid üzerine Nitrogliserin, nifedipin, lidocaine krem uygulaması da yararlıdır.

Ağrının dayanılmaz olduğu durumlarda cerrahi olarak hemoroid memesi içindeki pıhtı cerrah tarafından yarılarak boşaltılır ve bu işleme ‘trombektomi’ adı verilir. Pıhtının boşaltılması ile birlikte hastada aniden inanılmaz bir rahatlama hissi olur. Greenspon ve ark. 2004 yılında Dis Colon Rectum adlı bağırsak cerrahisinin en prestijli dergilerinden birisinde gerçekleştirdikleri çalışmada, pıhtılaşmış hemoroid olgularında ilaç tedavisi sonrasında % 25 oranında tekrarlama (nüks) ve trombektomi işlemi sonrasında % 6 civarında nüks görüldüğünü belirlemişlerdir.
 

     
 


Anahtar kelimeler: hemoroid pıhtısı, basur pıhtısı, hemoroid pıhtılaşması, basur pıhtılaşması, tromboze hemoroid, hemoroid trombozu, Psyllium, karnıyarık otu, Docusate, Magnezyum sülfat, magnezyum hidroksit, Metil sellüloz, magnezyum sitrat, Laktuloz, Sorbitol, Senna, sinameki, Hint yağı, Kastor yağı, Polietilen glikol, Tegaserod, Lubiprostone, Bisakodil, Nitrogliserin, nifedipin, lidocaine, hemoroid nüksü, basur nüksü

Kaynaklar
1. Lohsiriwat V. Anorectal emergencies. World J Gastroenterol 2016; 22 (26): 5867-5878.
2. Mirhaidari SJ, Porter JA, Slezak FA. Thrombosed external hemorrhoids in pregnancy: a retrospective review of outcomes. Int J Colorectal Dis 2016; 31 (8): 1557-1559.
3. Hernández-Bernal F, Castellanos-Sierra G, Valenzuela-Silva CM, et al; THERESA-4 (Treatment of HEmorrhoids with REcombinant Streptokinase Application) Group of Investigators. Recombinant streptokinase vs hydrocortisone suppositories in acute hemorrhoids: A randomized controlled trial. World J Gastroenterol 2015; 21 (23): 7305-7312.
4. Hardy A, Cohen CR. The acute management of haemorrhoids. Ann R Coll Surg Engl 2014; 96 (7): 508-511.
5. Greenspon J, Williams SB, Young HA, et al. Thrombosed external hemorrhoids: outcome after conservative or surgical management. Dis Colon Rectum 2004; 47 (9): 1493-1498.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 20.07.2020

Ana Sayfa       › Sayfayı Paylaş       › Sayfayı Yazdır       › Site Haritası       › Medya: Engin Çelik & Burak Sayılı